Promocja Zdrowia

zdrowie_big

Zespół Promocji Zdrowia w naszym przedszkolu funkcjonuje już około 10 lat. Przez te wszystkie lata odbywało się wiele akcji i wydarzeń promujących zdrowy styl życia, dlatego postanowiliśmy dołączyć do Zachodniopomorskiej Sieci Przedszkoli Promujących Zdrowie, aby czerpać z tych działań jeszcze więcej korzyści.  

W Polsce, od połowy lat 90. XX w., wiele przedszkoli jest zainteresowanych tworzeniem przedszkola promującego zdrowie (PPZ). Do wojewódzkich sieci szkół promujących zdrowie należy obecnie ponad 250 przedszkoli. W swej pracy wykorzystują one koncepcję i zasady tworzenia Szkoły Promującej Zdrowie (SzPZ).


W przedszkolu promującym zdrowie ważne jest przygotowywanie dzieci do podejmowania świadomych działań dla ich własnego zdrowia i zdrowia innych osób. W tym celu należy:

 • przekazywać dzieciom spójne i zrozumiałe dla nich informacje dotyczące zdrowia i zachowań z nim związanych,
 • pytać dzieci o zdanie i opinie w sprawach, które ich bezpośrednio dotyczą, i brać je pod uwagę,
 • powierzać dzieciom niektóre proste zadania,
 • zachęcać dzieci do generowania pomysłów,
 • zachęcać dzieci do współpracy z rówieśnikami i dorosłymi oraz tworzyć warunki do tej współpracy.


Przedszkole promujące zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:

 • zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności przedszkola (dzieci, pracowników i rodziców dzieci),
 • podejmowaniu przez członków społeczności przedszkola aktualnie i w przyszłości działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzenia środowiska sprzyjającego zdrowiu.Bez tytułu

Standardy przedszkola promującego zdrowie:

 1. Koncepcja pracy przedszkola, jego organizacja i struktura sprzyjają realizacji długofalowych, zaplanowanych działań dla wzmacniania zdrowia dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
 2. Klimat społeczny przedszkola sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
 3. Przedszkole prowadzi edukację zdrowotną dzieci i stwarza im warunki do praktykowania w codziennym życiu zachowań prozdrowotnych.
 4. Przedszkole podejmuje działania w celu zwiększenia kompetencji pracowników i rodziców dzieci w zakresie dbałości o zdrowie oraz do prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci.

Przedszkole promujące zdrowie tworzy społeczność przedszkola sama dla siebie. W procesie tym powinni uczestniczyć w miarę możliwości wszyscy nauczyciele i pozostali pracownicy  oraz jak największa grupa rodziców dzieci. Ich udział i zaangażowanie są niezbędne w diagnozowaniu problemów społeczności przedszkola i jego środowiska, wyborze priorytetów, planowaniu i realizacji działań oraz ocenie ich efektów.  

Tworzenie PPZ wymaga systematycznego planowania działań, monitorowania ich przebiegu oraz sprawdzania ich efektów. Pomaga to koncentrować się na rozwiązywaniu problemów priorytetowych, ograniczać nadmiar obciążeń i stresów. Jest to podstawowy warunek skuteczności działań.
Tworzenie i rozwój PPZ jest długotrwałym procesem. Rozpoczyna się od przygotowania do podjęcia działań, w kolejnych latach realizowane są cykle działań składające się z czterech etapów:

 1. Diagnoza – w pierwszym roku diagnoza stanu wyjściowego, w kolejnych latach diagnoza uaktualniona.
 2. Planowanie działań i ich ewaluacji.
 3. Działania – realizacja planu.
 4. Ewaluacja wyników działań zaplanowanych na dany rok szkolny.

Przyjęcie zasady, że cykl ten powtarza się w każdym roku szkolnym, wynika z faktu, że przedszkole pracuje w takim rytmie. Na początku roku szkolnego społeczność przedszkola mobilizuje się do rozwiązywania problemu(-ów), który(-re) uzna za priorytetowy(-we), i rozpoczyna kolejny cykl (od diagnozy do ewaluacji wyników).

Bez tytułu1


Oznaczenia:

 1. Diagnoza stanu wyjściowego lub uaktualniona,
 2. Planowanie działań i ich ewaluacji,
 3. Działania – realizacja planu,
 4. Ewaluacja wyników działań.

 


Więcej informacji na temat Przedszkola Promującego Zdrowie można znaleźć na stronie internetowej  www.ore.edu.pl


Opracowane na podstawie:
Magdalena Woynarowska-Sołdan, Barbara Woynarowska
„PRZEDSZKOLEPROMUJĄCE ZDROWIE.
Poradnik dla przedszkoli i osób wspierających ich działania w zakresie promocji zdrowia”

Plan pracy Zespołu Promocji Zdrowia

w roku szkolnym 2018/2019 

 

1.      Problem priorytetowy do rozwiązania:

Kształtowanie wiedzy i umiejętności dotyczących zdrowego stylu życia i bezpieczeństwa, a także podejmowanie inicjatyw na rzecz zdrowia, bezpieczeństwa własnego i innych.

 

Na podstawie wyników badań ankietowych, wywiadów i obserwacji zespół dokonujący diagnozy uznał, że powyższe problemy wpływają negatywnie na samopoczucie dzieci i pracowników. Istnieje potrzeba podjęcia działań dla zminimalizowania tego zjawiska. Wyboru priorytetu dokonał Zespół Promocji Zdrowia i został on zaakceptowany przez Radę Pedagogiczną.

Po diagnozie wstępnej, we wrześniu 2018 roku, na podstawie ankiet oraz obserwacji, został wyłoniony problem priorytetowy do realizacji w tym roku szkolnym. Jest to niedostateczne zainteresowanie spędzaniem wolnego czasu w sposób aktywny oraz wdrażanie i utrwalanie zasad bezpieczeństwa wśród dzieci i ich rodziców.

Dzieci do przedszkola przywożone są samochodami, odbywają mało spacerów, czas wolny z rodzicami spędzają przed telewizorem, tabletem, smartfonem lub w galeriach handlowych, co powoduje, że coraz więcej występuje zachowań trudnych wśród dzieci.

W związku z tym, że nasze przedszkole usytuowane jest w trzypiętrowej kamienicy w centrum miasta, postanowiłyśmy także zająć się wdrażaniem zasad bezpieczeństwa wśród dzieci. Bezpośrednie wyjście na ulicę, pobliskie duże i niebezpieczne skrzyżowanie oraz budynek, w którym znajduje się przedszkole to rzeczy, na które nie mamy wpływu. Możemy jednak edukować, uczulać i utrwalać zdobyte umiejętności, tak aby jak najbardziej zwiększyć bezpieczeństwo całej społeczności przedszkola.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

We wrześniu odbyły się pierwsze spotkania z przedstawicielką Straży Miejskiej w Szczecinie. Miały one na celu zapoznanie dzieci z funkcjami jakie pełnią strażnicy w naszym mieście oraz poznanie umundurowania funkcjonariuszy. 

 

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania!
 
Poznanie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wizyta przedszkolaków w WSPR rozpoczęła się oglądaniem karetek. Każde dziecko mogło zobaczyć karetkę od środka, obejrzeć sprzęty niezbędne do ratowania życia oraz wysłuchać pana ratownika, który bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy.
Następnie udaliśmy się do "Szkoły ratowników", gdzie nauczyliśmy się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.
 
Koniec września w Pentliczku był zdecydowanie pod znakiem witamin. Przedszkolaki robiły zdrowe kanapki, sałatki owocowe i warzywne, szaszłyki owocowe, soki marchewkowo- jabłkowe. Wszystkie potrawy oczywiście zniknęły w mgnieniu oka! Aby obejrzeć więcej zdjęć, zapraszamy do galerii oraz na profil przedszkola na Facebooku.
 
W Pentliczku gościliśmy panią policjantkę, która opowiedziała nam o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach. Mieliśmy okazję także przećwiczyć nowe umiejętności w praktyce.
 
Często zastanawiacie się Państwo czy dzieci w przedszkolu mają odpowiednią dietę czy odżywiają się zdrowo oraz czy posiłki są urozmaicone i wartościowe.

 

 

 

 

 

 

W przedszkolu udostępniamy tygodniowy jadłospis, a w albumie "Nasze posiłki" na Facebooku będziemy prezentować przykładowe zdjęcia naszych dań. Dzięki temu będziecie Państwo mogli przekonać się, że w naszym przedszkolu promujemy zdrową i różnorodną kuchnię. 
 
W październiku odbyło się kolejne spotkanie z przedstawicielką Straży Miejskiej. Tym razem tematem spotkania była "Bezpieczna droga".
 
Pierwsza pomoc.

 

 

 

 

 

Przedszkolaki ze starszych grup w ostatnim czasie odbyły szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkania odbyły się dzięki współpracy z Ratownikami Medycznymi oraz studentami Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
 
Szpital Pluszowego Misia.

 

 

 

 

We współpracy ze studentami Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, w naszym przedszkolu realizowany był projekt "Szpital Pluszowego Misia". Starsze przedszkolaki wcieliły się w role lekarzy i spisali się przy tym na medal! 
 
Realizacja programu "Śmiało rozmawiamy".

Śmiałek pojawił się u nas w przedszkolu, żeby pomóc pokonać lęk przed wizytami u lekarza, badaniami, zastrzykami, itp. Każdy wykonał swojego Śmiałka po to, by mieć go zawsze przy sobie, w razie gdyby jakiś lekki lęk przed wizytą u lekarza się pojawił 😉 . Okazało się, że do naszego przedszkola ktoś podrzucił ogromny wór, w którym było mnóstwo chorych miśków. Były bolące brzuszki, złamane łapki, skaleczone uszka i wiele innych ciężkich przypadków medycznych 🙂 . Na szczęście miśki dobrze trafiły, bo przedszkolaki bardzo sprawnie się nimi zaopiekowały. Bandaże, plastry, strzykawki i pozytywna energia sprawiły, że nasi kudłaci pacjenci jeszcze przed obiadem poczuli się lepiej 🙂

 

Wizyta w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie.

Motylki odwiedziły CPR w Szczecinie, gdzie dowiedziały się jak funkcjonuje placówka, kiedy dzwonimy pod numer 112, a jakich telefonów należy kategorycznie unikać.
 
"Kuchenne igraszki".

 

 

 

 

W Pentliczku gościliśmy Agencję Pimpuś, która przedstawiła nam codzienne problemy zdrowej żywności 😉 . Wygrały pierogi czy marchewki? A może najlepiej się dogadać i połączyć w parę? 😉
 
"Miś Ratownik"

 

 

 

 

Pentliczek uczestniczył w akcji "Miś Ratownik", dzięki której wiele dzieci, które po różnych interwencjach trafiają do Policyjnej Izby Dziecka, będą tam miały swoich nowych pluszowych przyjaciół, którzy pomogą im przetrwać ten ciężki czas. Miśków, które zostały przyniesione przez dzieci i ich rodziców, było tak dużo, że Policjanci przyszli do nas osobiście podziękować za tak wielki odzew.
Dziękujemy wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom 
 
 
W imieniu Zespołu Promocji Zdrowia życzymy wszystkim zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych napełni Wasze serca spokojem, a szczere i najpiękniejsze Bożonarodzeniowe życzenia spełniają się w każdym momencie.

 

 

 

 
Spotkanie Bożonarodzeniowe kadry PP3. 

received_347179326082875

 

FONOLANDIA to pierwszy w Polsce kompleksowo opracowany projekt edukacyjny dotyczący odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych. W naszym przedszkolu zajęcia Fonolandii odbyły się w dwóch grupach- w Biedronkach i Koniczynkach. Cykl 15 zajęć, przeprowadzonych na podstawie ciekawych pakietów edukacyjnych przeprowadziła pani Agnieszka. Poniżej prezentujemy krótką relację z całego cyklu zajęć. Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronach: www.fonolandia.edu.pl oraz www.dbamomojzasieg.com  

 

17 maja wszystkie przedszkolaki z Pentliczka wzięły udział w V Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków „Sprintem do maratonu”. Celem SPRINTEM DO MARATONU jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Nasza impreza mogła odbyć się dzięki uprzejmości dyrektora Zespołu Szkół nr 4 w Szczecinie, który pozwolił skorzystać nam z boiska szkoły. Spotkanie rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu „Sprintem do maratonu”, a następnie po skocznej i wesołej rozgrzewce wystartowaliśmy! W sumie w biegu udział wzięło 200 dzieci i 25 osób dorosłych, wszyscy przebiegli dystans 200 metrów, dzięki czemu do licznika „dołożyliśmy” 45000 przebiegniętych metrów!!! Wszystkie dzieci otrzymały medale i poczęstunek regeneracyjny 😉 a mali maratończycy już zapowiedzieli, że za rok podwoimy wynik 🙂 . Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy, którą wykonał pan Arkadiusz Górka. Dziękujemy 🙂

 

Przedszkolaki podczas spotkania z Policją

FB_IMG_1570363499672

Przedszkolaki na imprezie sportowej Kids Day Kinder +Sport

FB_IMG_1570363736097FB_IMG_1570363668674FB_IMG_1570363607805FB_IMG_1570363615947